UNESCO: Maailman kaupunkien viikko

Julkaistu
30.10.2025

Kaikissa Keski-Suomen UNESCO-kouluissa eli JUNESCO-verkoston kouluissa vietettiin viikolla 44 YK:n maailman kaupunkien päivää ja viikkoa. Norssin oppilaat ja henkilökunta lähetti valokuvia kaupungeista, joissa ovat käyneet. Kuvat pyörivät viikon ajan taulutelkkareissa. Koulun käytävillä oli viikon ajan QR-koodeja lähettiläiden tekemään kaupunkitietovisa-Kahootiin. 

Ylänorssille vuokrattiin viikon ajaksi kuusi muuttolaatikollista kaupunkilegoja. E-puolen aulaan tehtiin rakennuspiste yläkoululaisille ja abiaulaan lukiolaisille. Oppilaat ja opiskelijat rakensivat “unelmien kaupunkia”, jossa toivottiin huomioitavan mm. viihtyisyyttä, viher- ja virkistäytymisalueita, energia- ja liikenneratkaisuja sekä muita kestävän kehityksen periaatteita. Torstaina 30.10. saimme vieraaksi arkkitehti Virva Hannulan arvioimaan kaupungit näistä näkökulmista. 

Molemmat kaupungit saivat valtavasti kehuja. Energiaratkaisuja ja viihtyisyyttä oli mietitty, julkinen liikenne toimi molemmissa kaupungeissa. Lukiolaisten kaupungin vahvuus oli selkä keskuskatu, jonka ympärille oli mietitty virkistäytymistä. Kaupungin energiaratkaisut olivat erinomaiset ja myös lähiruuan tuotanto oli huomioitu. Yläkoulun kaupunki edusti arkkitehdin mukaan enemmän ruutukaavamaista kaupunkikeskustaa, jossa rakennuskanta oli yhtenäisempää. Eri alueita yhdisti selkeä tieverkosto. Kaupungin läpi virtaava kanava miellytti ammattilaista myös. Kierrätysratkaisut oli ainut asia, mitä molemmissa kaupungeissa olisi voitu huomioida enemmän. Valinta onnistuneemmasta kokonaisuudesta oli vaikea, mutta yhtenäisempi kaupunkikuva miellytti arkkitehdin silmää lopulta enemmän ja voittajakaupunki oli yläkoulun kaupunki. Suurin voitto oli kuitenkin ehkä se, että oppilaat ja opiskelijat innostuivat rakentamisesta valtavasti, legojen äärellä viihdyttiin koko viikko. 

Perjantaina 31.10. lukion UNESCO-lähettiläitä jalkautui Jyväskylän keskustaan kyselemään jyväskyläläisiltä kommentteja ja ajatuksia meidän omasta kaupungista. Yläkoulun UNESCO-lähettiläät toimivat myös tuomaristona alakoulun “Unelmien kaupunki” -piirrustuskilpailussa.